7 grudnia, 2020 1:26 pm

WAŁBRZYSKI TELEFON SENIORALNY

Przekazujemy komunikat Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, o działającym Wałbrzyskim Telefonie Senioralnym z wielką prośbą o jego rozpowszechnienie wśród osób, które w okresie pandemii skazani są na przebywanie w domach i potrzebujących pomocy wolontariuszy.

Wałbrzyski Telefon Senioralny powstał z myślą o seniorach, którzy:

  • czują się samotnie i chcą po prostu porozmawiać,
  • potrzebują podzielić się swoimi troskami,
  • chcą się czegoś dowiedzieć – np. uzyskać informacje o tym jak załatwić jakąś sprawę, poznać ofertę zajęć, wydarzeń kulturalnych,
  • chcą coś zrobić wspólnie z innymi, ale nie wiedzą, jak przystąpić do działania, np. założyć osiedlową grupę nordic walking albo dołączyć do takiej lub podobnej grupy.

To innowacyjne rozwiązanie, które ma przyczynić się do wzmocnienia aktywności społecznej osób starszych, utrzymywanie ich w dobrej kondycji psychicznej, włączanie do życia społecznego. To także odpowiedź na potrzeby osamotnionych lub mniej aktywnych seniorów, którym szczególnie doskwiera brak kontaktu z innymi ludźmi. Pod numerem telefonu: 746-609-609 od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00 dyżuruje zespół wolontariuszy. Opłata za połączenie jest zgodna z cennikiem operatora (Jak na numery stacjonarne lub komórkowe). Dzwoniąc można poprosić o oddzwonienie lub wysłać wiadomość (także poza godzinami dyżurów), a wolontariusze oddzwonią. Wałbrzyski Telefon Senioralny jest obsługiwany przez seniorów-wolontariuszy, którzy dyżurują od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00. W tym czasie odbierają telefony, wyszukują informacji, a także oddzwaniają do osób, które próbowały się połączyć poza godzinami dyżurów.

Wolontariusze to mieszkańcy Wałbrzycha – znają zatem lokalne uwarunkowania i specyfikę miasta. To osoby otwarte, lubiące słuchać, rozmawiać i pomagać innym, a co równie ważne – odpowiednio do tego przygotowane poprzez szkolenia i warsztaty. Sami często zmagają się z podobnymi trudnościami, nieraz mają zbliżone doświadczenia życiowe, a co za tym idzie cechuje ich większe zrozumienie dla potrzeb i problemów dzwoniących seniorów. Dla wolontariuszy prowadzenie Telefonu to możliwość pomagania swoim rówieśnikom, ale też dodatkowa forma własnej aktywności i sposób na wartościowe spędzanie czasu.

Kategoria: