6 listopada, 2017 4:20 pm

XX EDYCJA DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI

I w tym roku nie mogło nas zabraknąć w DFN. We wrześniu uczestniczyliśmy w wykładach proponowanych przez wrocławskie uczelnie. Klasy strażackie wybrały się najwcześniej.

22 września klasa 3c pod opieką p. Sylwii Chodorowicz – Glejzer i p. Alicji Kwiatkowskiej wzięły udział w wykładzie „Życie i śmierć w warunkach ekstremalnych” na Uniwersytecie Medycznym, klasa 2c natomiast w wykładzie „Nowoczesne metody transportu poszkodowanych”.

Klasa 2 pielęgniarska wybrała się na tę samą uczelnię 25 września, by wziąć udział w pokazie „Tajemnice ciała człowieka”.

Klasy gimnazjalne odwiedziły inne wrocławskie uczelnie: 2Bg na Uniwersytecie Ekonomicznym dowiedziała się wiele o nowych zasadach żywienia; klasa 3Dg na Politechnice Wrocławskiej wzięła udział w dwóch wykładach: „Prawy do lewego – o asymetrii wokół nas” , „Przepis na życie – od DNA do białka”

XX Dolnośląski Festiwal Nauki był również organizowany w naszej szkole. Odwiedzili nas z wykładami pracownicy naukowi Politechniki Wrocławskiej.

17 października w wykładzie dra Pawła Sztonyka „Paradoksy rachunku prawdopodobieństwa” wzięły udział klasy 2A i 3E. 20 października przyjechała do nas pani dr Dominika Grygier z Wydziału Mechaniki i wygłosiła wykład (z pokazem) „Gdzie sięgają granice stosowania nowoczesnych materiałów” dla klas 2C i 3C.

   

Tłumnie zrobiło się na boisku szkolnym 19 października. Na pokaz „Pierwszej pomocy podczas wypadku komunikacyjnego”, przygotowanego przez uczniów klas strażackich pod kierunkiem p. Sylwii Chodorowicz – Glejzer przyszło około stu uczniów ze szkół podstawowych.

    

Pokazy o charakterze sportowym prowadzili nauczyciele wychowania fizycznego. 16 października p. Jacek Heiler i p. Małgorzata Augustyńska udali się do siedziby Szkoły Podstawowej nr 6, by przeprowadzić zajęcia otwarte z piłki siatkowej.

W zajęciach uczestniczyło szesnaścioro uczniów z klasy trzeciej. W ramach lekcji dzieci wykonywały ćwiczenia uczące poruszania się po boisku oraz odbić piłki sposobem oburącz górą i dołem.

   

Na boisku przy Aqua Zdroju odbyły się zajęcia piłki nożnej, przeprowadzone przez p. Marcina Folca. Uczestniczyli w nich uczniowie Gimnazjum Specjalnego ze Strzelina i Szkoły Podstawowej nr 6. Trening tak bardzo spodobał się gimnazjalistom, że zaprosili trenera Folca do swojej szkoły na dodatkowe spotkanie, w którym będzie mogło wziąć udział znacznie więcej zainteresowanych.

   

„Zostaw Google w domu” to propozycja konkursu translatorskiego, z której skorzystali uczniowie pięciu wałbrzyskich szkół ( PSP nr 21, PSP nr 37, ZS nr 1, ZS nr 3, ZS nr4 ). Konkurs zorganizowany przez p. Edytę Kasprzak i p. Ewę Szkudlarek odbył się 18 października, składał się z dwóch etapów. Uczniowie zmierzyli się z tłumaczeniem angielskiego utworu poetyckiego na język polski oraz z tłumaczeniem fragmentu prozy Idy Fink na język angielski. 31 października uczestnicy międzyszkolnego konkursu przybyli na ogłoszenie wyników. W kategorii LICEUM 1. miejsce zajęła Maja Krzyżańska z ZS nr 1, 2. miejsce – Barbara Miziołek z tej samej szkoły, 3. miejsce Jan Faściszewski z ZS nr 3.

W kategorii GIMNAZJUM 1 miejsce przypadło Natalii Karolewskiej z PSP nr 37, 2. miejsce – Oktawii Pięcie z PSP nr 21, 3 miejsce Kajetanowi Siodłakowi z tej samej szkoły. Nagrody dla zwycięzców ufundowali Rada Rodziców, dyrektor szkoły i organizatorzy konkursu.

    

Koordynatorem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Zespole Szkół Nr 4 była p. Ewa Szudlarek.

Kategoria: