4 listopada, 2019 9:46 am

JULIA NOWAK – MISTRZYNI POLSKI W JEŹDZIE WESTERNOWEJ

Do naszej szkoły uczęszcza Julia Nowak z klasy 1A4p, która jeździ konno od 5 roku życia, a na co dzień trenuje w DB Riding Team. W 2017 r. otrzymała złoty medal w Mistrzostwach Świata w jeździe bez ogłowia. W tym roku w dniach 21-22 września na Partynicach we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Polski Polskiej Ligi Western i Rodeo, gdzie zdobyła złoty medal w Western Horsemanship Youth, brązowy w Trail Youth oraz medal brązowy w Western Horsemanship Open. Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy.

Czym jest jazda westernowa ? To jazda, która dominuje w takich krajach jak Ameryka, Argentyna, Australia, Nowa Zelandia i część Afryki, gdzie konia nadal używa się do pracy z bydłem. Zainteresowanie nią jest też w innych krajach, gdzie jeźdźcy chcą dosiadać lekkiego, zrównoważonego i reagującego na polecenia konia oraz spróbować różnych jeździeckich możliwości, jakie oferuje jazda westernowa.Jazda w stylu „western” wywodzi się z potrzeb pionierów osadnictwa w Ameryce. Ich przeżycie zależało od koni- transport, polowanie w celu zdobycia żywności, później przy wypasie i kontroli wielkich stad bydła. Musieli mieć wygodne siodła, by móc siedzieć w nich przez wiele godzin, a także posiadać konie szybkie i reagujące na polecenia, jednocześnie spokojne i łatwe w prowadzeniu. Umiejętności, których koń i jeździec musieli się nauczyć, by przeżyć, tworzą podstawy organizowanych obecnie zawodów w jeździe westernowej. Jeżdżąc tą technika, jeździec jeździ w strzemionach dłuższych niż w jeździe sportowej. Wodze trzymane są w jednym ręku, druga jest wolna, by łapać bydło, strzelać z broni itp., koń jest kontrolowany głównie dosiadem i ciężarem jeźdźca, a nie rękami i nogami. Koń westernowy nie ma tradycyjnej, poprawnej, zaokrąglonej sylwetki. Porusza się lekko i swobodnie, a jeździec trzyma wodze zupełnie luźno. Są one używane bardziej jako pomoc.

Kategoria: