14 października, 2019 6:02 pm

14 X – ŚWIĘTO EDUKACJI- UCZNIÓW, NAUCZYCIELI, PRACOWNIKÓW SZKOŁY

Dziś świętujemy wszyscy, przypominając sobie źródło tego wyjątkowego dnia.

246 lat temu została utworzona Komisja Edukacji Narodowej (KEN)-
pierwsza na ziemiach polskich i w Europie centralnej świecka władza oświatowa, powołana 1773 po rozwiązaniu zakonu jezuitów.

Miała przejąć prowadzone przez ten zakon szkoły i opracować zasady programowe i organizacyjne nowego systemu szkolnego; reforma szkolnictwa miała stanowić istotne ogniwo reformy państwa, jej celem było wykształcenie pokolenia Polaków świadomych swych obowiązków obywatelskich, wyposażonych w wiedzę użyteczną, opartą na ówczesnych zdobyczach nauki. (Encyklopedia PWN)

I tego życzymy sobie i naszym uczniom: WYKSZTAŁCENIA, ŚWIADOMOŚCI, WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI.

Kategoria: