19 stycznia, 2018 11:16 am

KLASY STRAŻACKIE NA MANEWRACH

„Lodowiec” zdobyty przez klasy strażackie IV LO

W dniach 10 – 12 stycznia 2018 na terenie powiatu jeleniogórskiego, odbyły się XXIV Manewry Ratownicze pod kryptonimem „Lodowiec zorganizowane przez PSP Jelenia Góra.

 Udział w nich brało 180 ratowników i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz 50 instruktorów i 27 pozorantów – uczniów klas strażackich z IV LO w Wałbrzychu. Zasada manewrów jest cały czas ta sama, przyjeżdżają zespoły, żeby się uczyć. Nikt nie wybiera najgorszego czy najlepszego zespołu.

Pierwsze zadania odbyły się 10 stycznia po godzinie 21:00. Każdy zespół musiał zmierzyć się z epizodami, które rozmieszczone były na terenie Borowic. Ratownicy tego wieczoru zmierzyli się z osobami, które zostały zaatakowane podczas bójki ( rany różnego typu – postrzelenie, cięte nożem, duszenie, odurzenie) oraz uległy wypadkowi –straciły równowagę, w wyniku czego doszło do urazu czaszkowo-mózgowego, uderzenia potylicą o coś twardego.

Następnego dnia odbyła się pętla, w której do wykonania było 5 zadań. Epizody rozmieszczone były na terenie kotliny jeleniogórskiej. Ratownicy mieli za zadanie między innymi: pomóc osobie, która została ugodzona nożem; udzielić pomocy samobójcy, który zabił kilka osób w barze oraz pobił ciężarną dziewczynę (w Sosnówce mieli do czynienia ze zdarzeniem masowym, w którym pierwszy przybyły na miejsce zespół musiał dokonać segregacji medycznej); pomóc osobie, która zabłądziła w kopalni podczas wycieczki, czy udzielić pomocy 2 rannym po zderzeniu na torze saneczkowym. Tego dnia ratownicy zmierzyli się z odmrożeniami, ranami, złamaniami, urazem kręgosłupa oraz innymi obrażeniami różnego rodzaju.

 

Chcielibyśmy podziękować nie tylko za zaproszenie na manewry, naukę czy wspaniałą atmosferę, ale również za współpracę, dzięki której możemy zdobywać nowe umiejętności. Czekamy z niecierpliwością na kolejne wyzwania.

Kategoria: