Klasy mundurowe

KLASA POLICYJNA

Klasy policyjne są klasami Liceum Ogólnokształcącego z przygotowaniem do matury oraz merytorycznym i praktycznym przygotowaniem do pracy w służbach mundurowych. W tym celu uczniowie zobowiązani są do przestrzegania Regulaminu Klas Mundurowych, który reguluje m.in. obowiązek noszenia munduru oraz naukę musztry. Uczniowie posiadają umundurowanie codzienne i galowe. Pokazy musztry uświetniają różnego rodzaju uroczystości organizowane na terenie Wałbrzycha.

Uczniom klasy policyjnej proponujemy:

– rozszerzenia z historii i wiedzy o społeczeństwie

– zajęcia z bezpieczeństwa i porządku publicznego z edukacją prawną i elementami kryminalistyki

– cykliczne spotkania z przedstawicielami różnych wydziałów i sekcji Policji i Sądu

– naukę i doskonalenie umiejętności strzeleckich oraz teorii wiedzy o broni

– zajęcia z samoobrony i pierwszej pomocy

– zajęcia z psychologiem

– zajęcia w systemie klasowo-lekcyjnym oraz poza terenem szkoły, m.in. w Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu

– udział w rozprawach sadowych w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu, Sądzie Okręgowym

w Świdnicy

– poznanie funkcjonowania Zakładu Karnego we Wrocławiu

Uczniowie maja prawo do awansu na wyższy stopień.

Stopnie awansu :

Młodszy Kadet

Kadet

Starszy Kadet

Nadkadet

KLASA STRAŻACKA

Klasa strażacka to klasa ogólna z elementami ratownictwa medycznego i pożarnictwa.

Uczniom klasy policyjnej proponujemy:

– zajęcia z ratownictwa medycznego

– dzięki współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Wałbrzychu odbywają się cyklicznie zajęcia w jednostce Straży Pożarnej.

– w I i II semestrze organizowane są manewry w PSP w Jeleniej Górze.

Obowiązkiem ucznia jest przestrzeganie Regulaminu Klas Mundurowych, min. musztra i obowiązkowe umundurowanie.

 

 

 

 

 

 

XIX Manewry Ratownicze

W dniach 17-19 czerwca, na terenie powiatu jeleniogórskiego, odbyły się XIX Manewry Ratownicze.

Pierwsze zadanie odbyło się 17 czerwca około godziny 21:30. Każdy zespół, musiał zmierzyć się z trzema epizodami. Na każdej ze stacji czekało inne zadanie, między innymi uratowanie poszkodowanych potrąconych przez samochód, czy pomoc osobie pogryzionej przez psa, jak również podjęcie czynności ratowniczych osobie wyciągniętej z wody.

Następnego dnia odbyły się dwie pętle, w każdej po cztery zadania. Ratownicy mieli za zadanie między innymi: pomóc osobie, której kończyna dolna została zmiażdżona przez drzewo podczas prac leśnych, udzielenie pomocy dziecku, które zadławiło się podczas jazdy samochodem, bramkarzowi, który podczas meczu uderzył głową w słupek od bramki. Niewątpliwie najciekawszym zadaniem tego dnia było uratowanie poszkodowanego, który zwisał na linie.

Ostatni dzień rozpoczął się o godzinie 9:00 na placu defilad, na terenie starej jednostki wojskowej przy ulicy Podchorążych w Jeleniej Górze. To właśnie tam doszło do zderzenia autobusu z samochodem osobowym. Nieopodal zdarzenia doszło również do pożaru wraku samochodu osobowego. W całym zdarzeniu było około 100 poszkodowanych.

Nasi uczniowie brali czynny udział we wszystkich pozoracjach. Oprócz tego stworzyliśmy jeden zespół ratowniczy, który uczestniczył we wszystkich zadaniach razem z innymi zespołami. Współpraca układała się bardzo dobrze. Nasi uczniowie byli chwaleni, nie tylko przez uczestników, ale również przez instruktorów. Podziękowania złożył nam st. kpt. Andrzej Ciosk. Jesteśmy zachwyceni współpracą i z niecierpliwością oczekujemy następnej edycji.

 

 

Obó klasy celniczej 27.05.-29.05.2015r.

W dniach 27.05.15. – 29.05.15. klasa celnicza przebywała na  obozie przedmiotowym

w Nowej Bystrzycy. Uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach prowadzonych przez funkcjonariuszy Służby Celnej. Mieli też okazję zwiedzić Bystrzycę Kłodzką.

 

 

Obóz klasy strażackiej